A porckorongsérv azáltal okoz panaszt, hogy nyomás alá helyez egy, vagy több ideggyökeret a gerinccsatornában, vagy az oldalsó idegjáratban. Ha a nyomás a gyulladáscsökkentők ellenére megmarad, a fájdalom állandósul, esetleg az ideg funkcióinak romlása (érzészavar, izomerőcsökkenés) jelentkezik, akkor a sérvet sebészileg szükséges eltávolítani.
Porckorongsérv műtét menete
Ágyéki porckorongsérv műtét menete
A műtét altatásban, hason fekvésben történik, egy kb. 3-4 cm hosszú bőrmetszésen keresztül, un. mikró-feltáróval, ami a lágyrészek megóvása mellett egy csőszerű járatot biztosít a csigolyák hátsó ívéig. A gerinccsatornát a csigolyaíveket összekötő rövid szalag (un. sárgaszalag) eltávolításával nyitjuk meg, majd az ekkor már láthatóvá váló központi agyhártyazsákot (dura zsák) és az abból kilépő ideggyökeret a középvonal felé kicsit elhúzva tudjuk az ideg alól eltávolítani a porckorong sérvét. Ez a beavatkozás általában 30-40 percet vesz igénybe és minimális, kb. 50 ml vérzéssel jár.
Nyaki porckorongsérv műtét menete
A műtét altatásban történik, ritkábban hason fekvésben, mint az ágyéki szakaszon, de az esetek legnagyobb részében hanyatt fekvésben. Ennek a legfontosabb oka az, hogy így nem kell az összetett hátulsó nyaki izomzatot megbontani, és nem szükséges a rendkívül érzékeny gerincvelőt elhúzni, hogy alóla eltávolítsuk a sérvet. Általában jobb oldali vízszintes kb 5 cm-es bőrmetszésen keresztül, egy hártyaszerű izom átvágását követően nagyon kíméletesen a nyaki lágyrészek tompa széttolásával lehet eljutni a csigolyák elülső felszínére. A porckorongot teljes egészében el kell távolítani, hogy elérjük a gerinccsatorna elülső részébe nyomult sérvet és ki tudjuk onnan emelni. Az eltávolított porckorongot egy implantátummal kell pótolni, ami vagy elmerevíti a gerinc ezen szakaszát, vagy bizonyos mozgásokat meghagy (utóbbit nevezzük porckorong protézisnek). Ez a beavatkozás 50-60 percet vesz igénybe és szintén minimális vérzéssel, kb. 50 ml jár.
Porckorongsérv műtét kockázatai
A leggyakrabban előforduló kockázatok, kb. 3-3% a sebgyógyulás zavara, illetve az agyhártyaburok megnyílása. Mindkét komplikáció maradványtünet nélkül kezelhető, a nyaki gerincen még 3%-nál is sokkal ritkábban fordul elő.
Porckorongsérv műtét után
GERINCSÉRV MŰTÉT UTÁN MIKOR ENGEDNEK HAZA?
Az esetek túlnyomó többségében a műtétet követő napon gyógytornász segítségével fel lehet kelni és a következő napon el is lehet hagyni a kórházat
GERINCSÉRV MŰTÉT UTÁN MENNYIT LEHET EMELNI, mikor lehet ülni?
A műtét után 4-6 hétig nem javasolt fizikai terhelés, különösen az emelés, hajolás és a hosszas ülés, így a vezetés sem. Sétálni, lépcsőzni szabad és egy könnyű a műtét után megtanult tornát kell napi rendszerességgel végezni. Hat héttel a műtét után úszást, szoba-, vagy utcai kerékpározást fokozatosan meg lehet kezdeni.
GERINCSÉRV MŰTÉT UTÁN MIKOR LEHET DOLGOZNI?
Fizikai terheléssel nem járó munkát 4-6 héttel a porckorongsérv műtét után, fizikai munkát 3 hónappal a műtét után lehet megkezdeni.