A gerincoszlopot csigolyák alkotják. A gerinc mozgékonyságát a csigolyák közötti porckorongok biztosítják. A csigolyák egymáshoz viszonyított elmozdulását az izületekkel együtt teszik lehetővé. Fertőzéses gyulladásuk esetén a fellépő porckorong gyulladás kezelése szükséges.
Hogyan alakul ki a porckorong gyulladás?
A porckorong gyulladás nem fizikai igénybevétel következménye. Fertőzés útján alakul ki. A kórokozók (baktériumok, gombák, paraziták) a szervezet más pontjáról kerülhetnek át a gerinc szöveteire a vérárammal, vagy közvetlenül a külső környezetből (pl. gerincműtét során).
A porckorong gyulladás gyakran a szomszédos csigolyákra is átterjed (spondylodiscitis).
Mik a porckorong gyulladás tünetei?
A porckorong gyulladás nem feltétlenül jár egyedi, specifikus tünetekkel. Bizonyos esetekben általános, gyulladásos állapotra jellemző jelek kísérik:
- láz, hőemelkedés, borzongás, hidegrázás
- általános gyengeség, fáradtság, bágyadtság
- étvágytalanság
A porckorong gyulladás jellemző tünete a lokális, érintett gerincszakaszon jelentkező fájdalom, amely pihenéssel sem múlik. Az állás, járás erős fájdalommal jár, mely járásképtelenséghez vezethet.
Felléphet végtagba kisugárzó fájdalom, érzészavar, zsibbadás, súlyosabb esetben izomgyengeség, bénulás, székelési, vizelettartási zavar.
A porckoronggyulladás (spondylodiscitis) kezelése
A csigolyákat is érintő porckorong gyulladás, orvosi nevén spondylodiscitis kezelése nem feltétlenül műtéttel történik.
Mivel fertőzésről van szó, a porckorong gyulladás antimikróbás (baktérium esetén antibiotikum) kezeléssel gyógyítható. A célzott antibiotikum meghatározásához szükséges a kórokozó azonosítása. A mintavétel sok esetben bőrön keresztül, egy tűszúrással elvégezhető.
Bizonyos esetekben viszont elkerülhetetlen a műtét:
- Ha a fertőzés következményeként a gerinc instabillá válik, és fájdalomcsillapítók és merev fűző sem segít a beteg mobilizálásában.
- Amikor a kórokozó nem reagál a gyógyszeres kezelésre, az adott terület feltárását és kitisztítását el kell végezni.
- Ha jelentős idegrendszeri funkcióvesztés lép fel.
A műtét során általában a gyulladt porckorongot távolítják el, adott esetben az érintett csigolyák részleges vagy teljes eltávolításával. Az eltávolított képletek helyére általában antibiotikum tartalmú cement távtartó kerül. Ez egyrészt a stabilizálást, másrészt a kórokozók elpusztítását segíti.
A gerinc fertőzéses gyulladása a legtöbb esetben sikeresen kezelhető, ha szükséges, műtéti megoldással, ami időnként több, egymást követő beavatkozást jelent. A felépülés lassú, több hónapig is eltarthat, az adott szakasz csontosodása évekbe is telhet.
Porckorong gyulladás tüneteit észleli magán? Jöjjön el rendelésemre, hogy segíthessek.