Gerincünk testünk alapja, váza. Ennek megbetegedése súlyos gondokat okozhat életünk minden területén, ezért érdemes figyelnünk testünk jelzéseire, hogy felismerjük a gerincdaganat tüneteit és időben orvosi segítséget vegyünk igénybe.
Mi a gerincdaganat?
A daganat egy sejt vagy sejtcsoport túlburjánzásából kialakuló szövetszaporulat, amely függetlenedik a szervezet szabályozó mechanizmusától.
Ezek az elváltozások lehetnek
- jóindulatúak vagy
- rosszindulatúak.
A jóindulatú daganatok gyakoribbak, kevésbé agresszívak, ugyanakkor szervezetünk bizonyos területein ugyanolyan súlyos következménnyel járhatnak, mint a rosszindulatú elváltozások. Gerincdaganat esetében ezek az idegrostokra, ideggyökökre gyakorolt nyomás vagy akár csigolyaösszeroppanás következményeiként fellépő tünetek.
A gerincdaganatok ritkán alakulnak ki a gerinc szöveteiből, általában testünk más területén megjelent daganatok áttéteiként keletkeznek. A gerincen leggyakoribbak az emlőrák, a tüdőrák, a prosztatarák, a pajzsmirigyrák áttétei.
Mivel az áttét a rosszindulatú daganatok jellemzője, és a gerincdaganatok tünetei nem különböztethetők meg egyéb gerincbetegség (pl. gerincsérv) tüneteitől, ezért fokozottan fontos, hogy bármilyen tünet, ami gerincproblémára utal, mielőbb kivizsgálásra kerüljön.
Az ágyéki, keresztcsonti, háti és nyaki gerinc daganat tünetei
Az érintett testtájak szerint beszélhetünk nyaki, háti, keresztcsonti és ágyéki gerincdaganatról. Ezek leggyakoribb tünetei a következők:
- fájdalom az érintett gerincszakaszon
- felső vagy alsó végtagokba sugárzó fájdalom
- övszerűen a mellkasba és a hasfalba sugárzó fájdalom
- egyoldali vagy szimmetrikus végtaggyengeség, -zsibbadás, -bénulás, érzészavar, járásbizonytalanság
- széklet vagy vizelettartási zavar
- impotencia
- jellegzetes a daganatos megbetegedésre, hogy a fájdalom nyugalomban sem szűnik
- a fájdalom mellett étvágytalanság és fogyás
Gerincdaganat gyógyítása
A gerincdaganat gyógyítása a diagnosztizálással kezdődik. Ki kell deríteni a daganat szövettani típusát, elhelyezkedését, kiterjedtségét. Ha áttétről van szó, és lehetséges, akkor az elsődleges daganat szövettani meghatározása szükséges.
Amennyiben ez a képalkotó vizsgálatokkal (pl. CT, MRI) és egyéb, kevésbé invazív vizsgálatokkal nem kideríthető, szükségessé válhat a diagnosztikai célú mintavétel.
A daganatos betegségek kezelőorvosa alapvetően az onkológus. A kezelést jellemzően egy orvos csoport (ún. onkoteam) határozza meg, melynek vezetője a beteg onkológusa. A kemoterápia vagy sugárterápia mellett a kezelési stratégia része lehet a műtéti ellátás, ami lehet tüneti célú, vagy gyógyító célú.
A gerincdaganat műtétek három fő típusba sorolhatók:
- A gerinc daganatos elváltozása esetében előfordul, hogy az érintett csigolya összeroppan. Az ebből származó fájdalom enyhítésére szolgál a stabilizáló műtét, melynek során a daganatos csigolya szomszédságában található ép csigolyák egymáshoz rögzítésével áthidalják az összetört csigolyát.
- Amennyiben a daganat nem eltávolítható, de az idegeket nyomja, akkor az idegek felszabadítására daganatkissebbítés, nyomáscsökkentés történik. Ez a két műtét típus kombinálható, külön-külön, vagy együtt tüneti kezelést jelentenek.
- A daganat részleges vagy teljes eltávolítása. Az ilyen műtétek célja nem a tünetek, hanem a daganatos betegség kezelése teljeskörű onkológiai ellátás mellett.
Gerincdaganat bénulás okai
Betegségből eredő bénulás
A gerincdaganat növekedésével idővel idegeket nyomhat, amelyek funkcióvesztése miatt bénulás léphet fel. Ha ez az állapot tartósan fennmarad, a bénulás akár végleges is lehet.
Műtéti beavatkozással bekövetkező bénulás
Vannak esetek, amikor a daganat radikális eltávolítása szükséges. Ez azt jelenti, hogy a daganatot nem érintve kell eltávolítani a kóros szövetet, az azt körülvevő ép szövetekkel együtt. Ilyen esetben az előzetes állapotfelmérés során az orvosok az idegi funkcióvesztést látják előre. Erről a beteget tájékoztatni kell, és csakis a páciens beleegyezésével végezhető el a műtét.
Tehát közvetve vagy közvetlenül, a gerincdaganat bénulást okozhat.
Gerincdaganat túlélési esélye
A gerincdaganat túlélési valószínűsége annál jobb, minél előbb fordulunk orvoshoz a tüneteinkkel. Továbbá az esély függ a daganat szövettani típusától és attól, hogy a gerinc mely részén található.
Bizonyos típusú jóindulatú gerincdaganatok gyógyítására és a teljes felépülésre közel 100% az esély.
Más típusú vagy áttétes daganat esetében az esélyek rosszabbak, de ez egyéntől, a páciens szervezetének egészségétől, és korától is függ.
A legfontosabb mindig az első lépés. Ha tüneteket észlel magán, keressen fel, hogy időben megtehessük a szükséges intézkedéseket.