A gerincet érintő daganatok olyan különböző típus béli, méreti és elhelyezkedési variációkat mutatnak, hogy nem lehetséges egységesen leírni a kezelésükre alkalmazott műtéti megoldásokat. A daganatos elváltozások kezelésének kulcsa az elváltozás kiindulásának, szöveti típusának pontos ismerete. Amennyiben a képalkotó vizsgálatok, vagy egyéb kevésbé invazív vizsgálatok alapján ez nem eldönthető, szükségessé válhat diagnosztikus mintát venni a gerinc érintett szakaszából. Ez történhet un. percutan (keskeny csőszerű célszerszám beszúrásával), vagy feltárásos módon.
Gerincdaganat műtét 3 fő típusa
A probléma kezelésére általánosságban három különböző műtét típust alkalmazunk, melyeket szükség szerint kombinálni is lehet.
- Ha a daganat instabilitást és ebből adódóan fájdalmat okoz, vagy annak a veszélye áll fenn, hogy jelentős nyomást gyakorol az ott haladó idegekere, akkor áthidalhatjuk a daganatot a szomszédos csigolyák csavaros, rudas rögzítésével. Ilyenkor nem a daganat, csak annak következménye kerül sebészi kezelésre, az alapbetegség ellátása más orvosi szakterületen történik.
- Amennyiben a daganat idegeket is nyom, de típusa, vagy kiterjedése nem teszi indokolttá vagy lehetővé teljes eltávolítását, akkor a daganat megkisebbítését és az idegek felszabadítását végezzük. Ebben az esetben is elsősorban következményt kezelünk és az alapprobléma ellátása máshol történik.
- Bizonyos esetekben a daganat részleges, vagy teljes, radikális eltávolítását végezzük. Ezek a műtétek magának a daganatos betegségnek a kezelését célozzák a komplex onkológiai ellátás keretén belül.
Gerincdaganat bénulás veszélye
A gerinc daganatos elváltozásainak egyik következménye lehet egyes idegek funkcióinak károsodása. Ez érzészavar, vagy izomgyengülés (bénulás), esetleg széklet-, vizeletkontrollban bekövetkező zavar formájában jelentkezik. Ilyenkor a műtét a további idegi károsodás megakadályozását célozza és szerencsés esetben a funkciók részleges, vagy teljes visszatérését is eredményezheti. A nagyon ritka elsődleges gerincdaganatok és bizonyos áttéti daganatok esetében előfordulhat, hogy a legjobb gyógyulási esélyt a daganat radikális eltávolítása jelenti, esetenként más hatásos kezelési metódus nincs is. A radikális eltávolítás lényege az, hogy a daganatot nem érintve az azt körülvevő ép szövetekkel együtt távolítjuk el. Ez időnként előre megjósolható (un. tervezett) idegi funkcióvesztéssel jár, tehát a műtét után egyes izomcsoportok részleges, vagy teljes bénulása maradhat vissza. Az ilyen beavatkozást természetesen csak abban az esetben lehet elvégezni, ha a beteg előzetesen erről a tényről teljes körű tájékoztatást kapott és ennek megértését követően járul ahhoz hozzá. A gerinc daganatos elváltozásainak műtéti kezelése során minden alkalommal szövettani mintavétel történik és ennek eredményével a további kezelést onkológus szakorvos vezetésével kell folytatni.