Mi az a csigolyatörés?
Csigolyatörésnek nevezzük egy csigolya sérülés, vagy a csontminőség változása miatt hirtelen jelentkező alakváltozását. A csigolyákra jellemző törésforma az összeroppanás, ami az alakváltozás mellett a csigolya magasságának csökkenésével is jár.
A csigolya törés okai
50-55 év alatt elsősorban baleset következtében jelentkezik csigolyatörés, ami járhat idegi károsodással is. Ezt traumás eredetű törésnek nevezzük. Előfordulása kb. 2% évente, leginkább az aktív emberek körében.
Amennyiben a törést nem előzte meg adekvát trauma, akkor patológiás törésről beszélünk. A patológiás törések leggyakoribb oka a csontritkulás, de anyagcsere betegségek, gyulladásos betegségek és daganatok is vezethetnek ehhez. 55 év fölött a csontszerkezet meggyengülése (csontritkulás – osteoporosis) következtében különösebb sérülés nélkül is kialakulhat csigolyaösszeroppanás. Gyakorisága a kor előrehaladtával növekszik és a nők körében évente 5%-ot is elérheti.
A csigolya törés kezelése
A törés típusától és a tünetektől függően a csigolyatörés kezelhető konzervatívan, ilyenkor egy merev rögzítőt kell viselni, de szükség lehet műtéti rögzítésre is. A csigolyaösszeroppanás okozta fájdalom gyors csökkentésére és a mobilitás helyreállítására bizonyos esetekben a csigolya cementfeltöltése jó megoldás lehet.