Stabilizálásra akkor van szükség, ha a típusosan terhelésre jelentkező nyaki, vagy deréktáji fájdalom hátterében előrehaladott porckorongkopás és ebből adódóan instabilitás igazolódik, ami megfelelő konzervatív kezelés ellenére tolerálhatatlan. Ennek legjellegzetesebb formája a csigolya elcsúszás. Az instabilitás együtt járhat az adott régióban haladó idegek összenyomásával és ebből származó panaszokkal, de jelentkezhet azok nélkül is.
Csigolya elcsúszást mikor kell műteni?
A csigolyaelcsúszás, vagy spondylolisthesis esetében a műtét akkor javasolt, ha megfelelő konzervatív kezelés ellenére a beteg számára nem tolerálható a helyi fájdalom, illetve sürgető jel, ha előtérbe kerül a lábba, vagy karba sugárzó fájdalom, zsibbadás, illetve érzés, mozgászavar. A stabilizáló műtét során mindenképpen megtörténik az itt haladó idegek felszabadítása is.
Csigolya elcsúszás műtét menete
Ennek a műtétnek a lényege az, hogy a csigolyaközti porckorong közel teljes egészében eltávolításra kerül és a helyére egy támasztékot ültetünk be, aminek az a szerepe, hogy helyreállítsa és megtartsa a csigolyák közötti szükséges távolságot. A támaszték mögé a csigolyaközti résbe, vagy a gerinccsatorna megnyitása során eltávolított saját csont, vagy idegen csont, vagy csontpótló anyag is kerül, abból a célból, hogy elősegítse az érintett csigolyák összenövését. Ezt a csontosodási folyamatot azzal segítjük elő, hogy a csigolyákat vagy hátulsó csavar és rúdrendszerrel, vagy elülső csavar lemez rendszerrel rögzítjük egymáshoz.
Meddig tart a csigolya elcsúszás műtét?
Két csigolya rögzítése esetén egy, három csigolyánál kettő szintes rögzítésről (fúzióról) beszélünk, és így tovább. Egyszintes ágyéki fúziós műtét átlagosan 90-120 percig tart és kb. 300 ml vérvesztséggel számolunk, kétszintes rögzítés 150-180 percet vesz igénybe és átlagosan 6-700 ml vérvesztséggel jár, ami jellemzően még nem teszi szükségessé vérátömlesztés alkalmazását. A nyaki gerincen a fúzió megegyezik a porckorongsérv eltávolítással. Egy szint esetén 60, két szintnél 100-120 perccel kell számolni és általában 1-200 ml vérvesztséggel jár.
Milyen kockázatokkal jár a csigolya elcsúszás műtét?
A leggyakrabban előforduló kockázatok a sebgyógyulás zavara, az agyhártyaburok megnyílása, hosszabb távon a beültetett implantátum kilazulása. Egyik komplikáció előfordulási valószínűsége sem haladja meg az 5%-ot.
Műtét utáni rehabilitáció
Az ágyéki stabilizáló műtéteknél is az a cél, hogy a műtét másnapján gyógytornász segítségével felkeljen a beteg. Általában két nappal a műtét után készül kontroll röntgenfelvétel a beültetett implantátumról és további 1-2 nap múlva lehet elhagyni a kórházat. A műtét után 4-6 hétig nem javasolt fizikai terhelés, különösen az emelés, hajolás és a hosszas ülés, így a vezetés sem. Sétálni, lépcsőzni szabad és egy könnyű a műtét után megtanult tornát kell napi rendszerességgel végezni. Hat héttel a műtét után úszást, szoba-, vagy utcai kerékpározást fokozatosan meg lehet kezdeni. A stabilizáló műtétek után erősen ajánlott 6 hét után további, intenzívebb gyógytorna elsajátítása és otthoni végzése. Fizikai terheléssel nem járó munkát 4-6 héttel a műtét után, fizikai munkát 3 hónappal a műtét után lehet megkezdeni. A műtét mechanikai céljának tekinthető csontosodás (az érintett csigolyák összenövése) 6-12 hónap múlva várható, amit CT vizsgálattal ellenőrzünk. 3 hónap után azonban már gyakorlatilag teljes terhelés engedélyezett.