A gerincdeformitás fogalma
A gerinc szemből nézve közel teljesen egyenes, míg oldalról nézve jellegzetes görbületei vannak, melyek összességében kiegyenlítik egymást. Ha pedig felülről tekintünk a gerincre a csigolyák egyirányba fordulnak tövisnyúlványukkal hátrafelé. A gerinc deformitása az élettani határokon kívül eső alaki elváltozásokat jelenti az előbb leírt síkok bármelyikében. A felnőtt korban jelentkező deformitás általában a gerinc egyensúlyi helyzetének elvesztésével jár, ami azt jelenti, hogy álláskor, járáskor a törzsünk és a fejünk megfelelő tartásához egyre több és több izommunkára lesz szükség, ami az izmok kifáradásához és ebből adódó fájdalomhoz vezet.
A gerincdeformitások fajtái és okai
A szemből nézetben jelentkező görbületeket nevezzük gerincferdülésnek (latinul: scoliosis). Itt fontos megkülönböztetni fiatalkori és időskori elváltozásokat. Előbbiek egy jelentős hányadánál nem ismert a deformitás kialakulásának oka, míg egy kisebb hányadnál fejlődési rendellenesség, ideg-izombetegség vezet az elváltozáshoz. Az időskori deformitások a gerinc kopása miatt alakulhatnak ki és jellemzően nem, de legalábbis nem gyorsan súlyosbodnak. Az oldalirányból észlelhető deformitások közül a legszembetűnőbb a háti gerinc fokozódó görbülete (púposság, latinul: kyphosis). Az izomzat gyengülése, kimerülése hozzájárul a görbület, háti kyphosis fokozódásához, egy ördögi kört hozva létre. A Bechterew kór, vagy Spondylitis Ankylopoetica (SPA) egy olyan gyulladásos betegség, ami a csigolyaközti ízületek és szalagok elcsontosodásával jár, végállapotában teljesen merev és gyakran nagy háti kyphosissal járó deformitást okozva. Ez a jelentős deformitás a mozgási nehezítettségen kívül étkezési, légzési és keringési problémákat, valamint a látótér beszűkülését, így pszichés, szociális problémákat is okozhat.
A gerincdeformitások tünetei
A gyermekkori, fiatalkori deformitások jellemzően nem járnak fájdalommal, idősebb korban az aszimmetrikus terhelésből adódnak a tünetek, ízületi, illetve izomfájdalom formájában.